Шостий місяць вагітності


Всього близько місяця залишилося до довгоочікуваної відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Якщо вам належить ще і чергова щорічна відпустка, саме час скористатися ним. Втім, деякі активні мами продовжують працювати, навіть перебуваючи в декреті. Головне, чуйно ставитися до свого самопочуття і не перенапружуватися. Коли робота приносить задоволення, а вагітність протікає без можливих ускладнень, можна продовжити трудову діяльність.
Шостий місяць вагітності мами іноді стає періодом емоційних переживань для тата, особливо якщо він стане батьком вперше. Не шукайте приводів для сварки, якщо чоловік не буває вдома так часто, як вам би хотілося, і не розчулюється над животиком. Дайте йому можливість звикнути до прийдешнім новим статусом і покажіть, що цінуєте його. Приділіть чоловікові більше часу - разом гуляйте, відвідуйте заходи, подорожуйте, адже після пологів такі вилазки будуть не завжди можливі.

Зміни в організмі


Розміри матки збільшуються, перевищуючи рівень пупка на кілька сантиметрів. Плід вже повністю заповнює простір всередині неї, а висота дна становить 24-28 см. Збільшилася матка тисне на сечовий міхур, через це жінка відчуває часті позиви до сечовипускання. Не допускайте переповнення сечового міхура, інакше є ймовірність розвитку запального процесу в сечостатевій системі.
Слід звернутися до лікаря при наступних симптомах:
• гострий біль внизу живота;
• скорочення матки більше 4 разів на годину;
• рясні рідкі виділення з піхви;
• кровотеча з піхви;
• сильні набряки ніг або особи;
• тривалі нудота, блювота, головний біль.

На шостому місяці аналіз крові може показати підвищений рівень холестерину, але це не є проблемою. Це явище пояснюється тим, що з холестерину плацента синтезує статеві гомони, в тому числі прогестерон.

Багато мам вважають шостий місяць прекрасною порою. Жінка добре себе почуває і відмінно виглядає. Кров посилено циркулює, забезпечуючи здоровий колір обличчя і рум'янець на щоках.

Особливості харчування

         На цьому терміні вагітності вага може збільшуватися на 500 г щотижня. Всього в кінця 6 місяця жінка важить вже на 5-8 кг більше початкової маси тіла. Якщо з'являються набряки, то ця цифра може бути ще більше, навіть якщо мама ретельно стежити за своїм харчуванням. У будь-якому випадку, вагітність не час для голодувань. При дефіциті харчування вагітної організм почне спалювати жир, а це викличе викид токсинів в кров і може нашкодити малюкові. Якщо надбавка занадто велика, необхідно розробити план харчування вагітної спільно з лікарем. Надлишкова збільшення ваги може спровокувати підвищення тиску, набряки, проблеми під час пологів.
Уважно підходите до вибору їжі і якістю продуктів, особливо якщо їсте в кафе або в їдальні. Замовляйте тільки добре знайомі страви, підготовлені щадним способом. Не вживайте фаст-фуд, занадто гостру і солону, смажену, копчену їжу.

Розвиток дитини

За 6 місяць вагітності малюк підросте ще на 5 см і подвоїть масу тіла. До кінця цього місяця малюк вже важить 800 г, а довжина близько 36 см. Дитина зовсім худенький - жировий прошарок, необхідна для регуляції температури тіла після пологів, тільки починає накопичуватися.
Ручки крихти вже стають більш керованими, і одна з них вже грає домінуючу роль. У мозку вже діють нервові закінчення, а кількість нервових клітин досягає максимуму. На прийомі лікар чітко чує биття серця через акушерський стетоскоп. Пульс крихти вище, ніж у мами, становить 120-160 ударів в хвилину. Малюк вже бачить сни, а періоди сну змінюються неспання, коли ворушіння плода явно відчуваються.
Триває розвиток зовнішніх статевих органів: яєчка опускаються в мошонку у хлопчиків, формується піхву у дівчаток. Серед всіх органів ще не досить зрілою залишається дихальна система. Малюк активно дихає завдяки плаценті, що забезпечує необхідний повітрообмін. Саме тому передчасні пологи в другому триместрі вагітності особливо небезпечні, дитина не зможе дихати самостійно поза утроби. В сучасних перинатальних центрах малюка зможуть врятувати при вазі від 500 г, але для цього потрібні особливі реанімаційні процедури і обладнання. За статистикою, на цьому терміні виживають близько 85% народжених завчасно малюків.
На шостому місяці проявляються тренувальні сутички - Брекстон -Хікса. Протягом дня можливі скорочення до 10 разів з великими перервами. Матка вчиться скорочуватися і розслаблятися, і такі сутички не несуть загрози вагітності.

Живіт на 6 місяці вагітності



Животик на 6 місяці вагітності вже явно виражений, а навколишні через сам погляд розуміють, що ви в положенні. На кожному прийомі гінеколог заміряє обсяг зростаючого живота і аналізує висоту дна матки. 
Розміри живота індивідуальні і залежать від багатьох факторів, таких як:

• статура майбутньої мами (у мініатюрних жінок животик зазвичай           менше,  ніж у великих);
• місце прикріплення плоду (по передній стінці матки або по задній);
• повторна вагітність (при другій і наступних вагітностях животик вже виглядає об'ємніше, ніж при першій).

Шостий місяць - саме час для придбання допологового бандажа, що забезпечує підтримку живота. Це пристосування забезпечує підняте положення плода, зменшуючи тиск матки на внутрішні органи. Також спеціальний бандаж частково знімає навантаження зі спини, перешкоджає різкого розтягування м'язів і шкіри живота. Існує кілька моделей дородових бандажів, вирішити, який підійде саме вам, потрібно в індивідуальному порядку. Розгляньте модель, трансформується в післяпологовий аксесуар. Тоді носити бандаж можна і після пологів.

Можливі проблеми


При надмірній надбавці ваги вагітної лікар може запідозрити внутрішні набряки. Для підтвердження або спростування цієї версії майбутня мама вимірює обсяги випитої і виділеної з сечею рідини. Якщо обсяги приблизно рівні, то проблема не в набряках, а в надмірному харчуванні. Можливо, лікар порадить розвантажувальні дні, спланувавши меню.

Шостий місяць може принести проблеми жінкам з підвищеним рівнем андрогенів - чоловічих гормонів в крові. Зазвичай це пов'язано з наявністю патологій яєчників або наднирників. Жінкам з такими діагнозами проводять додаткове обстеження на 6 місяці, щоб запобігти загрозі переривання вагітності.

На даному етапі вагітності може проявитися діабет, якщо в організмі жінки є до нього схильність. 
Непрямими симптомами захворювання є:
• занадто часті почуття голоду і спраги;
• прискорене сечовипускання;
• запаморочення;
•проблеми з зором.


Достеменно встановити діагноз допоможуть аналізи крові на цукор і аналіз сечі. При цьому гестаційний діабет (починається при вагітності) може самоусунутися після пологів, проте при виявленні діагнозу необхідно поставитися до нього з усією серйозністю.

При вагітності часто виявляється ще одне неприємне захворювання - варикозне розширення вен. Ознаки недуги можуть проявитися вперше або посилитися, якщо були раніше. Як правило, судинні зірочки, збільшені венозні вузли виникають на ногах і зовнішніх статевих органах. При підозрі на варикоз потрібно відвідати фахівця - флеболога. Як правило, майбутнім мамам з розширенням вен рекомендується носити компресійні панчохи, уникати сидіння зі схрещеними ногами, довгого перебування в одній і тій же позі тіла.

Секс

Лібідо майбутньої мами на 6 місяці вагітності багато в чому залежить від її початкової сексуально активності, але впливає і статеві гормони. На питання - чи можна займатися сексом в другій половині вагітності, можна відповісти, що якщо жінці цього хочеться, то статевий акт може статися, а якщо немає, то варто обмежити статеве життя.

Статеві органи майбутньої мами в період вагітності знаходяться в стані підвищеної збудливості. Фізичний вплив на матку може привести до її скорочення. При частих і сильних скороченнях матки виникає високий ризик передчасних пологів. Цей стан також називають тонусом матки. Якщо лікар діагностував тонус матки, то заняття сексом необхідно відкласти до кращих часів.

Рекомендації


Деякі майбутні мами скаржаться на свербіж шкіри в середині вагітності. Найчастіше це не небезпечно і викликано швидким розтягненням шкіри через збільшення ваги і зростаючого живота. Сверблячка може мати і алергічну природу, наприклад, при непереносимості або передозуванні вітамінних комплексів і інших препаратів для вагітних. За рекомендацією лікаря можуть бути призначені протиалергічні засоби.

Вважається, що під час вагітності не можна приймати ванну, допустимо тільки митися під душем. Наукових підтверджень небезпеки ванни не знайдено, однак потрібно бути обережною при зануренні, якщо поверхня ванни слизька, і уникати гарячої води.

Багато майбутніх мам проводять 5 місяць на роботі. Варто обговорити з керівництвом ваше становище і при необхідності перейти на легку працю або скоротити робочий день. Також обговоріть з начальством передбачувану дату виходу в декрет і можливість піти в щорічну відпустку. Якщо робота вимагає високого фізичного напруження, і знайти компроміс з роботодавцем не вдається, розгляньте варіант піти у відпустку за свій рахунок. Не варто працювати на знос і ризикувати здоров'ям дитини.


П'ятий  місяць вагітності

Дивовижні відкриття і нові відчуття приносить мамі п'ятий місяць вагітності. Тепер її положення - це не просто стан організму, нарешті, мама явно відчуває ворушіння малюка, а її животик вже знаходить характерну округлу форму. Багато жінок на цьому терміні дізнаються стать майбутньої дитини по УЗИ, і в більшості випадків прогноз фахівців збувається.

П'ятий місяць є серединою вагітності - з його початком стартує друга половина терміну виношування. Настрій і самопочуття жінки стабілізуються, але іноді можливі напади неуважності, підозріливості або необгрунтованої дратівливості. Причиною тривоги може бути і відсутність ворушінь плода. У нормі мама починає відчувати малюка на 17-20 тижнях. Якщо вас турбує відсутність поштовхів малюка в другій половині вагітності, повідомте про це гінеколога на плановому огляді. При необхідності лікар призначить додаткове обстеження.

Зміни в організмі

Матка збільшується стрімкими темпами. Якщо на початку місяця дно матки розташовувалося посередині, між лоном і пупком, то тепер воно знаходиться вище пупка на 1-2 см.
Змінюється склад і обсяг крові. Тепер в ній більше плазми, а кількість еритроцитів зменшується. Знижується і рівень гемоглобіну, що в деяких випадках призводить до розвитку анемії вагітних. Це вважається нормальним явищем, проте якщо за результатами аналізів буде встановлений дефіцит заліза в організмі, вагітної потрібно приймати препарати заліза.
В яєчниках жінки триває активне вироблення гормону прогестерону. Через це можливо розслаблення м'язів спини і поява болю в області попереку.

Для багатьох майбутніх мам п'ятий місяць вагітності ознаменовується тим, що з грудей починає виділятися молозиво. Ви можете помітити краплю жовтуватою напівпрозорої рідини на грудях. Це характерно для вагітності, але ні в якому разі не видавлюйте молозиво з грудей. Інакше, є ймовірність скорочення розміру матки і загрози переривання вагітності, в результаті стимуляції молочних залоз. Просто витріть молозиво серветкою або використовуйте спеціальні прокладки в бюстгальтер.
  
Особливості харчування

Організм вагітної витрачає все більше енергії на життєзабезпечення плода. Рекомендується збільшити калорійність денного раціону на 500 ккал. Спостерігається і хороший апетит жінки. Щоб уникнути надмірної прибавки ваги, частіше перекушуйте між основними прийомами їжі. Виберіть для цього корисні, але не дуже поживні продукти харчування, такі як:
• яблука;
• листя салату;
• цільнозернові хлібці;
• сир;
• морква та інші.

5 місяць вагітності відповідальний період для розвитку зору і слухового апарату малюка. Необхідно вживати продукти, багаті вітаміном А і бета каротин: болгарський перець, капусту, моркву. Не забувайте, що для засвоєння великої кількості вітамінів їх потрібно поєднувати з жирами, бажано рослинними.
Зростають м'язи і кістки плода, формуються зачатки майбутніх молочних зубів. Організму мами потрібно ще більше кальцію, ніж раніше. Якщо його недостатньо, вона може відчувати судоми ніг, болі в кістках малого тазу, з'являється кровоточивість ясен. Рекомендується приймати кальцій препарати для вагітних, щоб не допустити дефіциту цього мікроелемента. Серед продуктів харчування кальцієм багаті сир, молоко.

Живіт на 5-му місяці вагітності

Обсяги живота і стегон помітно збільшуються. У нормі майбутня мама за 5 місяців виношування повинна додати масу 3-5 кг. Загальна прибавка ваги складає приблизно третину від рекомендованої за всю вагітність. Замаскувати животик від сторонніх очей ще можливо, але лише пославшись на надбавку у вазі. Найменше животик стає помітний у мам, спочатку володіють пишними формами.
Існує безліч народних прикмет визначення статі по формі живота вагітної жінки. Однак фахівці впевнені, що ця ознака свідчить про особливості перебігу вагітності, але не про приналежність плоду до чоловічої або жіночої статі. При правильному положенні плода живіт має яйцеподібну форму. При багатоводді живіт може знайти круглу форму, а при поперечному положенні плода - овальну поперечну. Якщо у жінки вузький таз, очей фахівця також відзначить цю особливості за формою животика. Вважається, що у жінок, що збільшився живіт «загострений» вгору, а у повторнородящих - злегка опущений.


Розвиток плода

Довжина тіла майбутнього малюка вже становить 20,5 см, а вага плоду 200 г. За п'ятий місяць зростання малюка збільшиться до 30 см і вага ще на 200-300 г. На прийомі гінеколог, що спостерігає як протікає вагітність, вже чітко прослуховує серцебиття плода при допомогою спеціального інструменту.
Дитина активно засвоює кальцій з маминого організму, він необхідний йому для формування і зміцнення кісток. У плода вже є фаланги пальців з нігтиками, потові залози, починає накопичуватися жировий прошарок. На шкірі малюка утворюється спеціальний мастильний наліт, який має захисну функцію аж до появи дитини на світ. Голова крихти все ще непропорційно велика, що служить підтвердженням провідної ролі мозку в розвитку плода. Активний малюк вже пізнає світ - обмацує своє личко, смокче палець, торкається до власних кінцівок, періодично гикає.
Розвивається і міміка дитини, в утробі він будує пики, відкриває і закриває рот, ворушить бровами. Травна система поступово починає працювати - виробляти первородний кал меконій.
Кровоносна система починає вироблення лейкоцитів - білих кров'яних тілець. Імунна система захищає малюка від інфекцій, синтезуючи інтерферон і імуноглобулін.

Можливі проблеми

Іноді 5 місяць стає періодом, коли з'являється печія, хоча зазвичай ця недуга настає в третьому триместрі вагітності. Причиною тому служить і прогестерон, що розслабляє м'язи стравоходу, і збільшилася матка, яка тисне на шлунок. На цьому терміні печія зазвичай не надто турбує маму, досить уникати гострої, смаженої, солоної їжі і намагатися харчуватися невеликими порціями. Від відчуття печіння в стравоході можуть позбавити молочні продукти, негазована мінеральна вода.
Серйозною проблемою може стати передлежання плаценти. Цей стан викликано тим, що тканини плаценти не володіють хорошою розтяжністю і не встигають розтягуватися слідом за інтенсивно розтягується стінкою матки, до якої прикріплено сама плацента. Через це одного разу може статися відшарування, що супроводжується кровотечею. Якщо відшарування значна, ймовірно сильна кровотеча, що загрожує плоду і здоров'ю самої жінки.
Ще одне специфічне захворювання, яке може проявитися на цьому терміні - пієлонефрит вагітних. Високий тиск матки на сечовий міхур і неповне спустошення ниркових мисок призводить до розвитку запального процесу сечостатевої системи. Нирки вже не справляються з навантаженням, і їм потрібна медична допомога. Майбутня мама відчуває слабкість, температура тіла піднімається до 38-40 градусів. Хворобливі сечовипускання, відчувається біль у спині. Цей стан вимагає негайного звернення до лікаря.

Секс

Самопочуття мами на п'ятому місяці вагітності зазвичай стабільно хороше. Їй хочеться вести звичний спосіб життя, в тому числі і в інтимній сфері. Проте однозначну відповідь на питання про можливість займатися сексом на цьому терміні може дати тільки лікар, який спостерігає вагітність. Якщо гінеколог не виявить індивідуальних протипоказань, то секс не заборонений. Але при деяких відхиленнях в перебігу вагітності статевий акт може завдати шкоди маляті.
До таких станів відносяться:
• загроза переривання вагітності;
• несприятливий перебіг попередньої вагітності;
• кров'янисті виділення з піхви;
• передлежання плаценти;
• кольпіти (запалення в статевій системі);
• інфекції, що передаються статевим шляхом, у партнера.

Малюк добре захищений амніотичної рідиною і плодовим міхуром. Найзручніші положення при сексуальному контакті під час вагітності - на боці або при положенні жінки зверху.
Якщо протипоказань для занять сексом на п'ятому місяці вагітності немає, то варто вибрати позу для любовних утіх, яка мінімізує тиск на живіт. Це можуть бути положення жінки зверху або на на боці. Також не бажані пози з глибоким проникненням. Варто уникати і різких рухів під час акту любові.
Що стосується відчуттів вагітної жінки від сексу на цьому терміні, то тут все індивідуально. Деякі жінки відзначають високу чутливість, а інші навпаки, не відчувають колишнього задоволення. Будь-яке з цих станів вважається нормою, так як вплив на лібідо майбутньої мами надають гормони.
                                                       
УЗИ і аналізи

         Починаючи з 20 тижня, доктор може попросити вас частіше, ніж раніше, приходити на прийом. Це пов'язано з тим, що навантаження на організм збільшується і потрібне додаткове спостереження. Перед прийомом необхідно здати аналізи сечі. На огляді лікар вимірює артеріальний тиск, вагу, окружність живота, прослуховує серцебиття плода.
         На 5-му місяці відбувається планове УЗИ. Спеціаліст розглядає внутрішні і зовнішні органи малюка, виявляючи пороки розвитку. За результатами УЗИ також з'ясовуються антропометричні дані малюка, встановлюється відповідність його розвитку терміну виношування. Вивчаються також навколоплідні води, стан плаценти, стінок матки. Додаткова процедура - дослідження Допплером. Його мета - перевірити якість кровотоков і переконатися, що малюк отримує достатньо кисню, оцінити загальний стан плода.

Рекомендації

         Деякі майбутні мами скаржаться на свербіж шкіри в середині вагітності. Найчастіше це не небезпечно і викликано швидким розтягненням шкіри через збільшення ваги і зростаючого живота. Сверблячка може мати і алергічну природу, наприклад, при непереносимості або передозуванні вітамінних комплексів і інших препаратів для вагітних. За рекомендацією лікаря можуть бути призначені протиалергійні засоби.
Вважається, що під час вагітності не можна приймати ванну, допустимо тільки митися під душем. Наукових підтверджень небезпеки ванни не знайдено, однак потрібно бути обережною при зануренні, якщо поверхня ванни слизька, і уникати гарячої води.
         Багато майбутніх мам проводять 5 місяць на роботі. Варто обговорити з керівництвом ваше становище і при необхідності перейти на легку працю або скоротити робочий день. Також обговоріть з начальством передбачувану дату виходу в декрет і можливість піти в щорічну відпустку. Якщо робота вимагає високого фізичного напруження, і знайти компроміс з роботодавцем не вдається, розгляньте варіант піти у відпустку за свій рахунок. Не варто працювати на знос і ризикувати здоров'ям дитини.

Четвертий місяць вагітності

З цього місяця починається другий триместр вагітності - найбільш спокійний і легкий для вагітної жінки. Токсикоз вже відступив, більшість необхідних аналізів і досліджень позаду. Гормональний фон більш менш стабілізувався і вагітна жінка звиклася з роллю майбутньої мами. Закінчився і ембріогенез - процес розвитку ембріона. Всі важливі органи малюка сформовані і продовжують активний розвиток. Тепер він розташувався усередині плодового міхура вниз головою. Четвертий місяць вагітності - час, коли жінка може відчути щастя майбутнього материнства і прилив енергії, щоб повною мірою насолодитися радісним хвилюванням очікування народження малюка.


Зміни в організмі

Розміри матки продовжують збільшуватися, а розтягнення зв'язок може викликати больові відчуття в паховій зоні. Вони мають різкий і скороминучі характер. Матка росте і виходить за межі малого таза.
Збільшуються виділення з піхви, зростає обсяг циркулюючої крові і рідини в організмі, що стає причиною інтенсивного потовиділення. Це неприємне, але нормальне явище, необхідно лише ретельніше, ніж зазвичай, дотримуватися правил особистої гігієни.
Кровоносні судини іноді не витримують підвищеного навантаження - можуть виникнути носові кровотечі, з'явитися синці навіть від незначного удару. Рекомендується подбати про достатньому зволоженні повітря в будинку. Про кровотечах необхідно повідомити і лікаря, який спостерігає вагітність.
Спокійний 4 місяць вагітності нерідко супроводжується такою неприємністю як поява запорів. Робота кишечника кілька загальмовується під впливом гормонів вагітності, в результаті калові маси накопичуються і ущільнюються. Внаслідок тривалого запору розвивається геморой - варикоз вен прямої кишки. При напруженні ці «вузлики» випадають з анального отвору, кровоточать чи запалюються.
Виявляється варикоз і на поверхні тіла - венозна сітка зазвичай проступає на ногах або зовнішніх статевих органах, на грудях. Рекомендується носити правильне нижню білизну і компресійні панчохи.
До кінця четвертого місяця жінка може відчути легкі ворушіння малюка. Вважається, що худорляві, а також вагітні не в перший раз жінки відчувають їх раніше за інших, приблизно на 16 тижні виношування.





Особливості харчування

Щоб не допустити дефіциту будь-яких мікроелементів в харчуванні вагітної, фахівці рекомендують приймати вітаміни для майбутніх мам. Для кращого засвоєння приймати їх варто після або під час їжі або на ніч. При цьому не виключається ймовірно алергії на вітаміни. Тоді необхідно припинити прийом конкретного препарату і спробувати інший вітамінний комплекс. Якщо в четвертий місяць вагітності у вас з'явилися ознаки анемії, потрібен додатковий прийом препаратів заліза. Вітамін С особливо актуальний при проблемах з судинами - він сприяє їх зміцненню.


Калорійність раціону на четвертому місяці вагітності повинна бути збільшена приблизно на 300 ккал в день. Потрібно більше енергії для інтенсивного росту клітин і тканин. Якщо ж калорій мало, організм вагітної буде змушений задіяти білок, який міг би бути витрачений на ріст і розвиток плода. Збільшувати коридор калорій слід за рахунок білкових продуктів, а не вуглеводних. Збільште споживання м'яса, риби, сиру, круп. Щодня вживайте також свіжі фрукти і овочі, рослинні масла, кисломолочні продукти. Уникайте пізніх вечерь, намагайтеся правильно харчуватися різноманітною, але здоровою їжею.

Розвиток дитини на 4 місяці вагітності

 На четвертому місяці вагітності плацента сформована і виконує свої функції в повній мірі - вона не тільки забезпечує харчування плода, але і виводить продукти життєдіяльності малюка, захищає його від вірусів і бактерій, насичує киснем. Плацента є своєрідною перетворювачем поживних речовин для швидкого засвоєння плодом.
Плід в утробі знаходить ковтальний і смоктальний рефлекси: смокче пальчик і заковтує амніотичну рідину. У малюка вже росте волосся, вії та брови, з'являються нігті. Нирки вже працюють, сечовий міхур функціонує - виводить сечу в навколоплідні води. Склад навколоплідних вод повністю оновлюється протягом декількох годин, що забезпечує їх стерильність.
До кінця 4 місяці малюк відкриє очі і знайде чутливість до світла. Зростання малюка вже досягає 20 см, а маса плоду складає близько 300 г Ворушіння плода в матці поки ледь відчутні. На УЗИ вже можна визначити стать майбутньої дитини. На цьому терміні проводиться ряд досліджень і аналізів, необхідних для виявлення вроджених вад і аномалій плода. Проводяться наступні тести:

·         на альфа-фетопротеїн (АФП);
·         на хоріонічний гонадотропін (ХГ);
·         на некон'югований естріол (НЕ).

При наявності відхилень в результатах від норми, потрібно їх повторити. Якщо ж підозри патології підтвердяться, буде потрібно пройти додаткові дослідження, наприклад, амніо-центез. Процедура полягає у взятті проби навколоплідних вод для проведення додаткових аналізів. Якщо найгірші побоювання медиків підтвердяться, вагітній жінці можуть запропонувати переривання вагітності.

Живіт на 4 місяці

Нарешті проявляється зовнішня ознака вагітності. Талія майбутньої мами трохи згладжується, а живіт округляється. Якщо на початку місяця дно матки знаходилося над лобковим зчленуванням, то тепер уже дістає пупка.

Період токсикозу залишився позаду, а значить, апетит вагітної жінки значно покращився. Оптимальна надбавка у вазі за 4 місяці виношування становить 2-4 кг. Зміна гардеробу ще не потрібно, але животик вже проявився, і речі, які колись були «в обтяг» можуть стати зовсім тісними.При бажанні жінка ще цілком може приховати свій животик від сторонніх очей, уникнувши «викриття», але з кожним днем ​​він стає все помітнішою. Уникайте занадто тісною, що здавлює одягу. Віддайте перевагу гардеробу з натуральних тканин вільного крою.
        
У деяких випадках шкіра вашого живота може свербіти і бути дуже сухе. Це викликано зростаючою обсягом живота і надалі може привести до утворення розтяжок. Варто вже зараз застосовувати зволожуючі креми для вагітних, щоб не допустити їх появи.


Секс

Майбутній мамі необхідно прислухатися до власних відчуттів. Хтось із жінок прагне уникати сексуального контакту з партнером, побоюючись ускладнень, а хтось, навпаки займається сексом з ще більшим задоволенням, ніж до вагітності.

Протипоказаннями до сексу можуть служити:
·         ускладнення вагітності;
·         низьке положення плаценти;
·         загроза викидня;
·         підтікання навколоплідних вод;
·         багатоплідна вагітність.

В цілому, за відсутності можливих проблем з плодом, секс в другому триместрі вагітності не заборонений. Самопочуття жінки поліпшується, настає пора розслаблення і наснаги. Майбутня мама хоче бути привабливою і відчувати себе бажаною. Посилені вагінальні виділення при цьому сприяють підвищеної чутливості статевих шляхів жінки.

Не варто примушувати вашого чоловіка до сексу, якщо він побоюється нашкодити малюкові. Потрібно в інтимній бесіді пояснити чоловікові фізіологію вашого стану і дати зрозуміти, що приємні відчуття мами принесуть розвитку малюка тільки користь.

Рекомендації

Четвертий місяць найбільш підходящий для відвідування стоматолога. На цьому етапі вагітності можливе застосування деяких анестетиків, а значить, лікування зубів не принесе негативних емоцій.
Сучасні лікарі не забороняють майбутнім мамам займатися спортом, якщо вагітність протікає без ускладнень. Навпаки, помірні фізичні навантаження сприяють зміцненню м'язів і поліпшенню самопочуття. Однак пам'ятайте, що навантаження для вагітних повинна бути обмеженою. Рекомендовані «спокійні» види фізичних вправ - ходьба, плавання. Екстремальні заняття під забороною - велосипед, верхова їзда, ковзани варто відкласти на потім.
Саме час придбати подушку для вагітних. Варто вибрати модель, трансформується в подушку для годування немовлят, тоді вона стане в нагоді вам і в майбутньому. Рекомендується спати на лівому боці, тоді матка тисне менше на найбільш значущі судини, не перешкоджаючи кровообігу в плаценті.
Традиційно, майбутній мамі не рекомендують фарбувати волосся, нігті. Однак якщо ви приділяєте своїй зовнішності велику увагу, не варто йти на жертви. Підберіть фарбу з найменшими побічними ефектами або використовуйте шампунь відтінку без агресивної хімії.
Щоб впоратися з запорами, збільште споживання рідини - не менше 1,5 літрів на добу. Більше рухайтеся, гуляйте на свіжому повітрі. Перегляньте раціон на користь продуктів, багатих на клітковину - це висівки, фрукти і овочі, чорнослив. Уникайте продуктів, що викликають метеоризм - бобових, капусти, груш, хлібобулочних виробів.

3 місяць вагітності

Багато мам вважають його найважчим через погане самопочуття, слідства токсикозу. У цьому місяці нездужання особливо помітні, а необхідність працювати і відвідувати лікарів погіршує ситуацію. Виявляється токсикоз і в психологічному плані - майбутня мама відчуває різкі перепади настрою, що викликано змінами гормонального фону.

Варто знайти заняття до душі, яке відверне від турбот і проблем. Можна зайнятися медитацією або відкрити для себе нове хобі. Якщо у вашій родині вже підростають інші малюки, на третьому місяці вагітності пора повідомити їм про швидке поповнення в сімействі і підготувати до нової ролі - старшого братика або сестрички.

Ознаки вагітності на 3 місяці

Головна ознака нормальної вагітності, який ні з чим не сплутаєш - токсикоз. Відразу побачивши перш улюблених страв, раптова нудота від запахів парфумів, швидка стомлюваність запаморочення відчувають більшість вагітних на цьому терміні. На щастя, токсикоз відступить зовсім скоро, з закінченням першого триместру вагітності.

До основних ознак вагітності належать:
• незначне збільшення обсягу стегон і талії;
• збільшення обсягу і зміни зовнішнього вигляду грудей (потемніння сосків);
• сонливість, підвищена стомлюваність;
• нудота і блювота, особливо в ранкові години;
• запори, геморой, печія.

Також деякі мами відзначають кровоточивість ясен. Це викликано дефіцитом мікроелементів і вітамінів в організмі. У третій місяць вагітності всі запаси кинуті організмом на розвиток плода. Рекомендується ретельно стежити за чистотою порожнини рота, і звернутися до стоматолога, щоб навчитися піклуватися про здоров'я порожнини рота.
Ознакою вагітності можуть бути і виділення з піхви. Це вважається нормою, якщо виділення не кров'яні, не мають різкого запаху, не супроводжуються болем або сверблячкою в промежині. Якщо ж хоч один з цих неприємних симптомів присутній, зверніться до лікаря. Виділення можуть бути і ознакою молочниці, що також вимагає медичної допомоги. У багатьох випадках виділення можуть бути небезпечним симптомом, наприклад, при загрозі викидня або інфекції статевих шляхів.

Зміни в організмі

Яскраві прояви токсикозу фахівці пояснюють тим, що в матці активно розвивається жовте тіло. До кінця 3 місяці сформується плацента і візьме на себе обов'язки по забезпеченню стійкого гормонального фону для розвитку плода.
Грудні залози можуть хворіти, поколювати свербіти. Помітно збільшується їх обсяг. Протоки і залози ростуть, і груди стає важче, ніж раніше. Через швидке збільшення є ймовірність появи розтяжок на шкірі. Використовуйте спеціальні косметичні засоби, щоб зволожити шкіру і уникнути розтяжок.
Збільшується приплив крові, її стає більше, вона біжить по венах швидше, ніж раніше. Якщо жінка була схильна до варикозу, то на третьому місяці вагітності ситуація може погіршитися. Тонус вен знижується під дією гормону прогестерону, а збільшення обсягу циркуляції крові призводить до розширення вен. Якщо ви помітили на ногах і зовнішніх статевих органах ознаки варикозної хвороби, варто уважніше поставитися до цієї проблеми. Слідкуйте за збільшенням ваги, уникайте взуття на підборах, не стійте і не сидіть з перехрещеними ногами. Також варто використовувати проти варикозні компресійні панчохи.

Аналізи і дослідження

Третій місяць вагітності - оптимальний період, щоб стати на облік в жіночій консультації. Доктор заводить спеціальну обмінну карту, куди вносить дані про хронічні захворювання мами, як протікала вагітність до сих пір, чи є загроза переривання, антропометричні дані і іншу важливу інформацію для спостереження за процесом виношування.
На прийомі проводиться огляд в гінекологічному кріслі. Доктор оцінює стан слизової піхви і шийки матки. При ручному дослідженні виявляються розміри матки і особливості будови статевих органів. Матка збільшується до певних розмірів, відповідних терміну виношування. Однак при багатоплідній вагітності, наявності міоми або інших утворень матка має збільшений розмір.

Для виявлення можливих проблем у перебігу вагітності та оцінки здоров'я вагітної на цьому терміні проводяться медичні обстеження:
• загальні аналізи крові та сечі;
• аналізи на ВІЛ і небезпечні захворювання;
• аналізи на інфекції статевих шляхів;
• ЕКГ;
• біохімічний аналіз крові та інші.

В кінці третього - на початку четвертого місяця проводиться перший УЗИ. Дослідження дозволяє точніше встановити термін вагітності і попередню дату пологів, відповідність розвитку плода за «віком», виявити деякі генетичні патології. При підозрі на серйозні генетичні аномалії розвитку (синдром Дауна, наприклад) можуть бути призначені додаткові методи діагностики, і навіть переривання вагітності.
Також гінеколог, провідний вагітність, направляє майбутню маму на огляд до фахівців: терапевта, ЛОРа, окуліста, стоматолога, ендокринолога та іншим.

Особливості харчування

Необхідно стежити за збільшенням ваги тіла в період вагітності. У нормі до кінця 3 місяці майбутня мама додає близько 2 кг до свого до вагітному вазі. В основному цю масу створюють збільшилися матка, грудні залози, обсяг крові і лімфи. Нерідкі випадки, коли вагітна жінка худне в першому триместрі. Причина тому - симптоми токсикозу, через яких відсутній апетит і спостерігається загальне нездужання.

Для повноцінного харчування і збагачення раціону всіма необхідними мікроелементами в меню вагітної повинні бути присутніми:
•молочні продукти;
• нежирні сорти м'яса і риби;
• зварені круто яйця;
• свіжі фрукти і овочі;
• крупи;
• горіхи.
Овочі та фрукти слід вживати до 4 разів на день. Клітковина, яка міститься в складі, стимулює діяльність кишечника і запобігає запори. Рекомендується дотримуватися принципів здорового харчування, їсти 5-7 разів на день, але невеликими порціями.

Розвиток плода

Триває активне формування органів і систем плода. Майбутня дитина зараз перебуває в «вільному плаванні» всередині плодового міхура, де ще багато вільного місця, а простір заповнений амніотичної рідиною. Зовнішність малюка вже нагадує маленької людини, але тіло ще не пропорційно - руки довше ніг, голова велика. Вага малюка становить близько 14 г, а зріст плоду - приблизно 9 см.
У плода вже працюють ендокринна і підшлункова залоза, виробляються гормони та інсулін. З'являються лімфатичні судини і утворюється райдужна оболонка ока. Визначити стать ще важко, хоча до кінця третього місця це стає можливим за допомогою сучасного апарату УЗИ. У хлопчиків формуються яєчка, починається вироблення головного чоловічого статевого гормону прогестерону.

Секс

До кінця першого триместру самопочуття майбутньої мами зазвичай налагоджується і при відсутності проблем секс на третьому місяці вагітності не забороняється. Багато майбутніх мам відзначають підвищений сексуальне бажання на цьому етапі вагітності, і саме зараз відчувають особливі, невідомі колись відчуття. Головне завдання люблячого чоловіка в цей період - проявити ніжність і турботу про майбутній мамі. Той факт, що немає необхідності оберігатися в період вагітності, робить секс вільніше і чувственнее, ніж раніше.
Як не дивно, але вагітність партнерки більше лякає чоловіка, ніж саму жінку. Це може стати причиною для сварок і роздратування партнерки. Поговоріть зі своїм чоловіком по душах, поясніть, що протипоказань для занять любов'ю немає, навпаки, позитивні емоції вам зараз особливо необхідні.

Рекомендації

У 3 місяці вагітності рекомендується якомога більше часу проводити на свіжому повітрі, якщо погода дозволяє. Мінімальний відрізок часу, який необхідно відводити на прогулянку, не менше години щодня. Саме на вулиці організм отримує кисень, такий необхідний для розвитку внутрішніх органів плоду. По можливості гуляйте пішки далеко від автотрас і людних місць.

Проконсультуйтеся з лікарем і при відсутності протипоказань займіться спортом, безпечним для малюка. До таких занять відносяться йога, плавання, фітбол, гімнастика для вагітних. А ось силові фізичні вправи, тренажери з обтяженнями, напруга м'язів преса не підходять для майбутньої мами.

Будьте обережні, пересуваючись по слизьких поверхнях. Виберіть протиковзку взуття в зимовий період, постеліть гумовий килимок у ванні - падіння зараз вкрай небажані.

Підбирайте одяг з урахуванням зміни вашої фігури. Для збільшилася грудей придбайте бюстгальтер відповідного розміру з широкими лямками, зручний і забезпечує хорошу підтримку молочних залоз.



Другий місяць вагітності

Вагітність настала зовсім недавно - в останньому менструального циклу. Ви перебуваєте в самому початку шляху, попереду ще вісім місяців виношування малюка. При цьому другий місяць вагітності чи не найвідповідальніший, адже саме зараз закладаються життєво-важливі органи і системи плоду. В організмі вагітної відбуваються глобальні зміни, націлені на створення комфортних умов для розвитку майбутньої дитини. Мамі пора звикати до свого нового стану і переглянути свій спосіб життя і харчування, щоб дати дитині все найкраще і подбати про його майбутнє здоров'я вже зараз.

Ознаки вагітності на 2 місяці
Зазвичай на цьому терміні мама вже знає про вагітність. Головна ознака - затримка місячних спонукає жінку зробити тест на визначення вагітності або звернутися до гінеколога, який вже може підтвердити її підозри за результатами аналізів і УЗИ.
Існують і інші об'єктивні і суб'єктивні ознаки вагітності на цьому терміні:
• набухання грудей;
• токсикоз;
• слабкість і сонливість.

Головні гормони вагітності - прогестерон і пролактин мають істотний вплив на самопочуття жінки. Можливі прояви раннього токсикозу - ранкова нудота, надчутливість до запахів, кардинальна зміна смакових пристрастей в їжі. Грудні залози збільшуються в обсязі, болісно реагують на дотики. Таким чином, організм вже зараз активно готується до майбутнього материнства.

Зміни в організмі майбутньої мами
Запліднення яйцеклітини відбулося всього близько місяця тому, а в організмі майбутньої мами вже відбуваються масштабні процеси. Закладаються органи і системи плоду, відбувається формування плаценти, серцево-судинної системи, органів дихання, печінки, вилочкової і підшлункової залоз. На крихітні кінцівках з'являються ледь помітні пальчики, формуються очі, ніс, вуха. В кінці 6-го тижня закривається нервова трубка плода, а мозок приймає сигнали ззовні. До кінця другого місяця малюк вже ворушиться, але мама відчує ці рухи тільки через пару місяців. Головка все ще нахилена до грудей, але спина поступово випрямляється. Довжина тіла майбутньої людини зараз складає всього 2,5 см, зате його обличчя вже має риси, і тепер він вже не ембріон, а плід.
Що можна, що не можна
З огляду на особливу значущість цього етапу в розвитку плода, слід особливо уважно поставитися до свого раціону. Залиште достатньо вільного кількості білка, рослинного жиру, що містять кальцій, продуктів, овочів і фруктів. Токсикоз при вагітності впливає на смакові пристрасті майбутньої мами.
Щоб пережити неприємні моменти нудоти з мінімальними втратами, керуйтеся наступними рекомендаціями:
• їжте потроху;
• обов'язково снідайте, можна прямо в ліжку;
• вечеря може бути і перед сном, але легкий;
• пийте більше рідини;
• не допускайте фізичного перевтоми;
• Не носіть тісний одяг;
• Не приймайте ліки, заборонені в першому триместрі вагітності;
• уникайте напалених приміщень.
Нудота - головний симптом раннього токсикозу. Перемогти її виходить не завжди, а ось попередити можливе. Постарайтеся не робити великих перерв між прийомами їжі, вибірково підходите до вибору продуктів. Якщо дуже тягне на занадто солоне, солодке або шкідливе, постарайтеся знайти найбільш підходящу корисну альтернативу.

Живіт на другому місяці вагітності
У більшості випадків явних змін у фігурі майбутньої мами не відбувається, хоча малюк росте і збільшується в розмірах. Обсягу черевної порожнини поки достатньо, щоб її вмістити. Однак жінка може відзначити здуття живота, що пов'язано з гормональними змінами в організмі, що впливають і на травлення. Матка росте з кожним днем, її м'язи активно розтягуються, тому можуть відчуватися болі в нижній частині живота.
Якщо ви відчуваєте сильний біль або спостерігаєте поява кров'яних виділень, необхідно терміново звернутися до лікаря, так як існує ризик викидня. При своєчасній медичній допомозі його можна запобігти. Мимовільні викидні в багатьох випадках відбуваються саме в першому триместрі вагітності, коли формується плід і відбуваються зміни гормонального фону в організмі.

УЗИ

На цьому терміні ультразвуковий апарат вже може вловити серцеві скорочення крихітного плоду і виявити його в порожнині матки або поза нею (при позаматкової вагітності). При цьому не рекомендується проводити дослідження, якщо вас нічого не турбує, варто відкласти цю процедуру до першого УЗИ в 12-13 тижнів. Однак в ряді випадків зробити УЗИ в 2 місяць вагітності необхідно.
Підставою можуть служити:
•біль внизу живота;
• кров'янисті виділення з піхви;
• підвищена температура тіла (симптом позаматкової вагітності);
• часта блювота;
• непритомність;
• раніше були викидні або вагітність довго не наступала;
• при хронічних захворюваннях внутрішніх органів.
Проведення УЗИ в цих випадках дозволить виявити наявні проблеми, підтвердити або спростувати підозри лікаря на наявність деяких аномалій розвитку плода. При необхідності прописується лікування для збереження вагітності.

Секс на другому місяці
На другому місяці вагітності майбутня мама вже може встати на облік в жіночу консультацію і отримати рекомендації лікаря з приводу сексуального життя в період вагітності. У деяких випадках фахівці рекомендують утриматися від сексу в першому триместрі вагітності, особливо якщо є загроза викидня. Однак під впливом гормонів психологія жінки змінюється - їй особливо потрібна ласка і увага партнера, їй хочеться відчувати себе красивою і бажаною. Секс в цьому випадку служить способом отримання позитивних емоцій. Якщо лікар все ж не рекомендує займатися сексом на другому місяці вагітності, чоловікові доведеться доводити свою любов по-іншому, проявивши увагу і турботу про матір його майбутніх дітей.
Можливі проблеми
На другому місяці, на жаль, можуть виявитися ускладнення вагітності. При аномальному розвитку плода у нього є патології, які можуть привести до переривання вагітності. Фактори, що на цей вплив, не завжди вдається достеменно виявити. При цьому деякі аномалії не призводять до загибелі плоду, але чинять негативний вплив на його подальший розвиток або проявляються лише на зовнішності майбутнього малюка ( «заяча губа», «вовча паща» та інші). На щастя, аномалії зустрічаються всього у 3% новонароджених дітей.
Серед чи не генетичних причин таких відхилень розвитку - прийом алкоголю і деяких лікарських препаратів, інфекційні хвороби, травми на другому місяці вагітності, вади внутрішніх органів мами і інші. При цьому може статися завмирання вагітності.

Рекомендації
Добре б провести другий місяць вагітності в максимально комфортних умовах - психологічних і фізичних. Візьміть відпустку і проведіть його в рідних кліматичних умовах. Варто уникати перенапруг, важкої роботи, контакту з великою кількістю людей, особливо в періоди епідемій.
Подбайте про те, щоб у вашому раціоні були свіжі і якісні продукти. Не сподівайтеся на синтетичні вітаміни, адже основну масу поживних речовин організм отримує з їжі. Замість комплексних вітамінів на даному етапі віддайте перевагу фолієвої кислоти, вона необхідна для будови нових клітин плоду.
Ведіть здоровий спосіб життя, уникайте стресів і не перенапружуйтеся ні на роботі, ні при виконанні домашніх обов'язків. Подумайте над розробкою режиму дня - спіть не менше 8 годин на добу і харчуйтеся 4-6 разів на день невеликими порціями.