П'ятий  місяць вагітності

Дивовижні відкриття і нові відчуття приносить мамі п'ятий місяць вагітності. Тепер її положення - це не просто стан організму, нарешті, мама явно відчуває ворушіння малюка, а її животик вже знаходить характерну округлу форму. Багато жінок на цьому терміні дізнаються стать майбутньої дитини по УЗИ, і в більшості випадків прогноз фахівців збувається.

П'ятий місяць є серединою вагітності - з його початком стартує друга половина терміну виношування. Настрій і самопочуття жінки стабілізуються, але іноді можливі напади неуважності, підозріливості або необгрунтованої дратівливості. Причиною тривоги може бути і відсутність ворушінь плода. У нормі мама починає відчувати малюка на 17-20 тижнях. Якщо вас турбує відсутність поштовхів малюка в другій половині вагітності, повідомте про це гінеколога на плановому огляді. При необхідності лікар призначить додаткове обстеження.

Зміни в організмі

Матка збільшується стрімкими темпами. Якщо на початку місяця дно матки розташовувалося посередині, між лоном і пупком, то тепер воно знаходиться вище пупка на 1-2 см.
Змінюється склад і обсяг крові. Тепер в ній більше плазми, а кількість еритроцитів зменшується. Знижується і рівень гемоглобіну, що в деяких випадках призводить до розвитку анемії вагітних. Це вважається нормальним явищем, проте якщо за результатами аналізів буде встановлений дефіцит заліза в організмі, вагітної потрібно приймати препарати заліза.
В яєчниках жінки триває активне вироблення гормону прогестерону. Через це можливо розслаблення м'язів спини і поява болю в області попереку.

Для багатьох майбутніх мам п'ятий місяць вагітності ознаменовується тим, що з грудей починає виділятися молозиво. Ви можете помітити краплю жовтуватою напівпрозорої рідини на грудях. Це характерно для вагітності, але ні в якому разі не видавлюйте молозиво з грудей. Інакше, є ймовірність скорочення розміру матки і загрози переривання вагітності, в результаті стимуляції молочних залоз. Просто витріть молозиво серветкою або використовуйте спеціальні прокладки в бюстгальтер.
  
Особливості харчування

Організм вагітної витрачає все більше енергії на життєзабезпечення плода. Рекомендується збільшити калорійність денного раціону на 500 ккал. Спостерігається і хороший апетит жінки. Щоб уникнути надмірної прибавки ваги, частіше перекушуйте між основними прийомами їжі. Виберіть для цього корисні, але не дуже поживні продукти харчування, такі як:
• яблука;
• листя салату;
• цільнозернові хлібці;
• сир;
• морква та інші.

5 місяць вагітності відповідальний період для розвитку зору і слухового апарату малюка. Необхідно вживати продукти, багаті вітаміном А і бета каротин: болгарський перець, капусту, моркву. Не забувайте, що для засвоєння великої кількості вітамінів їх потрібно поєднувати з жирами, бажано рослинними.
Зростають м'язи і кістки плода, формуються зачатки майбутніх молочних зубів. Організму мами потрібно ще більше кальцію, ніж раніше. Якщо його недостатньо, вона може відчувати судоми ніг, болі в кістках малого тазу, з'являється кровоточивість ясен. Рекомендується приймати кальцій препарати для вагітних, щоб не допустити дефіциту цього мікроелемента. Серед продуктів харчування кальцієм багаті сир, молоко.

Живіт на 5-му місяці вагітності

Обсяги живота і стегон помітно збільшуються. У нормі майбутня мама за 5 місяців виношування повинна додати масу 3-5 кг. Загальна прибавка ваги складає приблизно третину від рекомендованої за всю вагітність. Замаскувати животик від сторонніх очей ще можливо, але лише пославшись на надбавку у вазі. Найменше животик стає помітний у мам, спочатку володіють пишними формами.
Існує безліч народних прикмет визначення статі по формі живота вагітної жінки. Однак фахівці впевнені, що ця ознака свідчить про особливості перебігу вагітності, але не про приналежність плоду до чоловічої або жіночої статі. При правильному положенні плода живіт має яйцеподібну форму. При багатоводді живіт може знайти круглу форму, а при поперечному положенні плода - овальну поперечну. Якщо у жінки вузький таз, очей фахівця також відзначить цю особливості за формою животика. Вважається, що у жінок, що збільшився живіт «загострений» вгору, а у повторнородящих - злегка опущений.


Розвиток плода

Довжина тіла майбутнього малюка вже становить 20,5 см, а вага плоду 200 г. За п'ятий місяць зростання малюка збільшиться до 30 см і вага ще на 200-300 г. На прийомі гінеколог, що спостерігає як протікає вагітність, вже чітко прослуховує серцебиття плода при допомогою спеціального інструменту.
Дитина активно засвоює кальцій з маминого організму, він необхідний йому для формування і зміцнення кісток. У плода вже є фаланги пальців з нігтиками, потові залози, починає накопичуватися жировий прошарок. На шкірі малюка утворюється спеціальний мастильний наліт, який має захисну функцію аж до появи дитини на світ. Голова крихти все ще непропорційно велика, що служить підтвердженням провідної ролі мозку в розвитку плода. Активний малюк вже пізнає світ - обмацує своє личко, смокче палець, торкається до власних кінцівок, періодично гикає.
Розвивається і міміка дитини, в утробі він будує пики, відкриває і закриває рот, ворушить бровами. Травна система поступово починає працювати - виробляти первородний кал меконій.
Кровоносна система починає вироблення лейкоцитів - білих кров'яних тілець. Імунна система захищає малюка від інфекцій, синтезуючи інтерферон і імуноглобулін.

Можливі проблеми

Іноді 5 місяць стає періодом, коли з'являється печія, хоча зазвичай ця недуга настає в третьому триместрі вагітності. Причиною тому служить і прогестерон, що розслабляє м'язи стравоходу, і збільшилася матка, яка тисне на шлунок. На цьому терміні печія зазвичай не надто турбує маму, досить уникати гострої, смаженої, солоної їжі і намагатися харчуватися невеликими порціями. Від відчуття печіння в стравоході можуть позбавити молочні продукти, негазована мінеральна вода.
Серйозною проблемою може стати передлежання плаценти. Цей стан викликано тим, що тканини плаценти не володіють хорошою розтяжністю і не встигають розтягуватися слідом за інтенсивно розтягується стінкою матки, до якої прикріплено сама плацента. Через це одного разу може статися відшарування, що супроводжується кровотечею. Якщо відшарування значна, ймовірно сильна кровотеча, що загрожує плоду і здоров'ю самої жінки.
Ще одне специфічне захворювання, яке може проявитися на цьому терміні - пієлонефрит вагітних. Високий тиск матки на сечовий міхур і неповне спустошення ниркових мисок призводить до розвитку запального процесу сечостатевої системи. Нирки вже не справляються з навантаженням, і їм потрібна медична допомога. Майбутня мама відчуває слабкість, температура тіла піднімається до 38-40 градусів. Хворобливі сечовипускання, відчувається біль у спині. Цей стан вимагає негайного звернення до лікаря.

Секс

Самопочуття мами на п'ятому місяці вагітності зазвичай стабільно хороше. Їй хочеться вести звичний спосіб життя, в тому числі і в інтимній сфері. Проте однозначну відповідь на питання про можливість займатися сексом на цьому терміні може дати тільки лікар, який спостерігає вагітність. Якщо гінеколог не виявить індивідуальних протипоказань, то секс не заборонений. Але при деяких відхиленнях в перебігу вагітності статевий акт може завдати шкоди маляті.
До таких станів відносяться:
• загроза переривання вагітності;
• несприятливий перебіг попередньої вагітності;
• кров'янисті виділення з піхви;
• передлежання плаценти;
• кольпіти (запалення в статевій системі);
• інфекції, що передаються статевим шляхом, у партнера.

Малюк добре захищений амніотичної рідиною і плодовим міхуром. Найзручніші положення при сексуальному контакті під час вагітності - на боці або при положенні жінки зверху.
Якщо протипоказань для занять сексом на п'ятому місяці вагітності немає, то варто вибрати позу для любовних утіх, яка мінімізує тиск на живіт. Це можуть бути положення жінки зверху або на на боці. Також не бажані пози з глибоким проникненням. Варто уникати і різких рухів під час акту любові.
Що стосується відчуттів вагітної жінки від сексу на цьому терміні, то тут все індивідуально. Деякі жінки відзначають високу чутливість, а інші навпаки, не відчувають колишнього задоволення. Будь-яке з цих станів вважається нормою, так як вплив на лібідо майбутньої мами надають гормони.
                                                       
УЗИ і аналізи

         Починаючи з 20 тижня, доктор може попросити вас частіше, ніж раніше, приходити на прийом. Це пов'язано з тим, що навантаження на організм збільшується і потрібне додаткове спостереження. Перед прийомом необхідно здати аналізи сечі. На огляді лікар вимірює артеріальний тиск, вагу, окружність живота, прослуховує серцебиття плода.
         На 5-му місяці відбувається планове УЗИ. Спеціаліст розглядає внутрішні і зовнішні органи малюка, виявляючи пороки розвитку. За результатами УЗИ також з'ясовуються антропометричні дані малюка, встановлюється відповідність його розвитку терміну виношування. Вивчаються також навколоплідні води, стан плаценти, стінок матки. Додаткова процедура - дослідження Допплером. Його мета - перевірити якість кровотоков і переконатися, що малюк отримує достатньо кисню, оцінити загальний стан плода.

Рекомендації

         Деякі майбутні мами скаржаться на свербіж шкіри в середині вагітності. Найчастіше це не небезпечно і викликано швидким розтягненням шкіри через збільшення ваги і зростаючого живота. Сверблячка може мати і алергічну природу, наприклад, при непереносимості або передозуванні вітамінних комплексів і інших препаратів для вагітних. За рекомендацією лікаря можуть бути призначені протиалергійні засоби.
Вважається, що під час вагітності не можна приймати ванну, допустимо тільки митися під душем. Наукових підтверджень небезпеки ванни не знайдено, однак потрібно бути обережною при зануренні, якщо поверхня ванни слизька, і уникати гарячої води.
         Багато майбутніх мам проводять 5 місяць на роботі. Варто обговорити з керівництвом ваше становище і при необхідності перейти на легку працю або скоротити робочий день. Також обговоріть з начальством передбачувану дату виходу в декрет і можливість піти в щорічну відпустку. Якщо робота вимагає високого фізичного напруження, і знайти компроміс з роботодавцем не вдається, розгляньте варіант піти у відпустку за свій рахунок. Не варто працювати на знос і ризикувати здоров'ям дитини.

0 коментарі:

Дописати коментар